W dniu 8. marca obchodziliśmy 4. rocznicę tragicznej śmierci harfistki – Victorii Jankowskiej.
Victoria Jankowska (1 lipca 1987 – 8 marca 2013) była studentką roku dyplomowego studiów magisterskich na Wydziale Instrumentalnym Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek.
W roku 2011 uzyskała licencjat z wyróżnieniem w klasie harfy prof. Urszuli Mazurek. Była również magistrem filologii polskiej Uniwersytetu Warszawskiego (specjalność: język polski i literatura polska w cywilizacji europejskiej, ; magisterium z zakresu komparatystyki intersemiotycznej). W 2012 roku obroniła pracę magisterską Zygmunt Noskowski wobec literatury i kultury romantyzmu.
Naukę gry na harfie rozpoczęła w 2000 roku pod kierunkiem Anny Piechury- Gabryś w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. Karola Kurpińskiego w Warszawie, a następnie kontynuowała ją. w klasie harfy prof. Aliny Baranowskiej-Liese. W 2008 roku została absolwentką Państwowej Szkoły Szkole Muzycznej II st. im. Józefa Elsnera w Warszawie, którą ukończyła 2008 roku.
Przez wiele lat współpracowała regularnie z Polską Orkiestrą Sinfonia IuventusJuventus, uczestniczyła w jej prawykonaniach i nagraniach, koncertując jako muzyk orkiestrowy w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, w Studiu Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, oraz w Filharmonii Bałtyckiej, Europejskim Centrum Muzyki w Lusławicach, i Sali Kongresowej w Warszawie.
Brała udział w Międzynarodowych Kursach Muzycznych im. Zenona Brzewskiego w Łańcucie pod kierunkiem prof. Urszuli Mazurek, w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzyki Harfowej, prowadzonym przez Elżbietę Szmyt i Susann McDonald (USA), w
Międzynarodowym Kursie Germaine Lorenzini (Francja), w Międzynarodowym Kursie Interpretacji Muzyki Iberoamerykańskiej Mercedes Gómez Benet (Meksyk).
Współpracowała także z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Płocką Orkiestrą Symfoniczną, Radomską Orkiestrą Kameralną, orkiestrą Sinfonia Viva. Grała pod batutą takich dyrygentów, jak: Krzysztof Penderecki, Antoni Wit, George Tchitchinadze, Massimiliano Caldi, Piotr Wajrak, Tadeusz Wojciechowski, Mirosław Błaszczyk, Mieczysław Nowakowski, Piotr Wijatkowski, Maciej Żółtowski, Zygmunt Rychert, Dainius Pavilionis i inni.
Na III Ogólnopolskim Konkursie Duetów z harfą w Cieszynie zdobyła w 2009 r. wyróżnienie. Uczestniczyła w projekcie UMFC, AT i ASP Com’in festiwal oraz w takich festiwalach, jak Nocy Muzeów, i Festiwalu Nauki (również jako prelegentka konferencji naukowej). Wzięła udział w projekcie Grzecha Piotrowskiego World Orchestra,
organizowanym przez berlińskie radio Kulturradio Rundfunk Berlin Brandenburg (RBB/ARD), European Broadcasting Union (EBU) i Westdeutscher Rundfunk (WDR3/ ARD).
Zainaugurowała obchody Roku Lutosławskiego w Meksyku. W dniu 7 lutego 2013 r., wykonała wraz z flecistą Mariuszem Moćko recital na flet i harfę Witolda Lutosławskiego Trzy fragmenty na flet i harfę i Recitativo arioso na skrzypce i fortepian oraz wygłosiła wykład „Harfa w Polsce ‒ historia, repertuar i kompozytorzy” (El arpa en Polonia – la historia el repertorio y los compositores).
Miesiąc później, 8 marca 2103 r., została zamordowana w pokoju gościnnym Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. W koncercie Muzyczne Pary miała zagrać utwory Piotra Czajkowskiego Uwerturę – fantazja Romeo i Julia i Wwstęp do dramatu muzycznego Tristan i Izolda Richarda Wagnera.
W dniu 8.03.2017 w Kościele Akademickim p.w. Św. Anny w Warszawie odbył się koncert "WIECZOR HARFOWY", poświęcony pamię…
Opublikowany przez Fundacja im. Victorii Jankowskiej na 10 marca 2017